Pobierz poradnikWiedza, która zwiększa sprzedaż - Twój przewodnik po skutecznym e-learningu

Moduły platformy e-learningowej a motywacja uczestników szkoleń online

Zaangażowanie pracowników to kluczowy czynnik, umożliwiający efektywne przyswajanie wiedzy poprzez kursy e-learningowe. Jak jednak je podtrzymać? Pomocne w tym będą specjalne moduły platformy, które wspierają motywację użytkowników.

Wysoki poziom zaangażowania pracowników i jego utrzymanie na niezmiennym poziomie, jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających osiągnięcie celów biznesowych firmy. Jak wynika z danych, zadanie to jest jednak bardzo trudne do zrealizowania. Problem niskiej motywacji wśród zatrudnionych jest bardzo poważny.

Raport „State of the Global Workplace 2023” opublikowany przez Gallup Institute wskazuje, że tylko 14% polskich pracowników angażuje się w wykonywane przez siebie obowiązki. Warto wspomnieć, że większość europejskich państw wyprzedza nas w tej kwestii.

Niska motywacja pracowników może być dużym wyzwaniem dla firm planujących wdrożenie platformy e-learningowej. Niewielkie zaangażowanie uczestników szkoleń uniemożliwia skuteczne i trwałe zdobywanie wiedzy, co z kolei nie pozwala na realizację celów e-szkoleń, które stawia przed sobą organizacja.

Wdrożenie odpowiednich mechanizmów i kluczowych modułów wspierających motywację użytkowników jest niezbędne, aby wdrożenie platformy e-learningowej zakończyło się sukcesem. Na które aspekty szkolenia powinniśmy zatem zwrócić uwagę?


Zrozumienie potrzeb użytkowników – niezbędny element do wyznaczenia wspierających motywację modułów

Dostosowanie struktury i zawartości szkoleń online do wymagań pracowników jest niezbędne, aby zwiększyć lub utrzymać ich motywację. Jednym ze sposobów na odkrycie oczekiwań pracowników jest przeprowadzenie ankiet. Skuteczne może być również opieranie się na wynikach badań i teoriach naukowych.

Dane, takie jak raport "E-learning w obliczu zmian i nowej normalności" opracowany przez Gromar, ukazują, jakie czynniki stanowią motywację do nauki online. Najczęściej wymieniane odpowiedzi to:

  • oszczędność czasu i kosztów;
  • elastyczność;
  • możliwość nauki z każdego miejsca;
  • informacje podane w przystępny i zwięzły sposób.

Przy adaptacji systemu LMS i oferowanych w nim szkoleń e-learningowych do potrzeb korzystających z niego pracowników, warto wziąć pod uwagę również modele dydaktyczne, które są wykorzystywane przez wiele firm. Do takich modeli z pewnością zalicza się model ARCS.


 Skontaktuj się z nami 
Wspólnie stworzymy platformę e-learningową, która zwiększy efektywność szkoleń i zaangażowania pracowników.



Jak model ARCS może pomóc w zrozumieniu motywacji użytkowników szkoleń e-learningowych?

Model dydaktyczny ARCS opracowany przez Johna Kellera umożliwia głębsze zrozumienie czynników kształtujących motywację uczących się. Skrót ARCS odnosi się do kluczowych elementów wpływających na zaangażowanie, a poszczególne litery oznaczają:

  • A – attention (uwaga) – utrzymanie zainteresowania użytkowników poprzez różnorodne materiały i metody ich prezentacji, zadania testowe oraz wykorzystanie humoru lub storytellingu;
  • R – relevance (istotność) – poczucie użyteczności zdobywanej wiedzy jest istotną kwestią motywującą do dalszej nauki. Ważne jest, aby pokazywać praktyczne zastosowanie informacji oraz odnosić się do wcześniej zdobytej wiedzy;
  • C – confidence (pewność) – przekonanie o ciągłych postępach motywuje pracowników do ukończenia szkoleń. Należy umożliwić monitorowanie postępów i dostarczać informacje zwrotne na temat ich realizacji;
  • S – satisfaction (satysfakcja) – zadowolenie z wyników szkolenia zachęca pracowników do dalszej nauki. Warto wprowadzać oceny, nagrody oraz możliwość praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy.

Zrozumienie tych zasad pozwala na lepsze dopasowanie platformy e-learningowej do potrzeb użytkowników, co wpłynie również na wyznaczenie odpowiednich modułów wspierających motywację uczestników szkoleń.


Szkolenia integrujące różnorodne metody przekazywania informacji

Skuteczne utrzymanie uwagi i motywacji uczestników szkoleń e-learningowych zależy od dobrze zaplanowanych i interesujących lekcji. Informacje powinny być przedstawiane w różnych formatach – tekstowym, audio i wideo.

Dlatego istotny jest wybór systemu LMS, który umożliwia łatwe tworzenie materiałów edukacyjnych i dodawanie multimediów. Takie właśnie możliwości oferuje nasza platforma – Ideo e-learning. Aby ułatwić przygotowanie angażujących szkoleń e-learningowych, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Wybór usług oferowanych przez naszych ekspertów zapewni, że materiały będą nie tylko kompleksowe, ale również prezentowane w sposób sprzyjający utrzymaniu koncentracji pracowników.


Testy jako narzędzie do podniesienia poczucia użyteczności zdobywanej wiedzy

Elementami, które przyczyniają się zarówno do utrzymania uwagi użytkowników, jak i do budowania w nich przekonania o przydatności zdobywanej wiedzy, są moduły szkoleń z odpowiednio zaplanowanymi kwestionariuszami.

Zawarte w nich pytania mogą pełnić różnorodne funkcje – powtarzania i utrwalania już poznanych informacji, zwiększania zaangażowania pracowników oraz oceniania rezultatów ich nauki.

Dzięki możliwościom, które oferuje platforma Ideo e-learning, tworzenie różnorodnych testów i egzaminów staje się niezwykle łatwe. To pozwoli na dostosowanie do potrzeb użytkowników formy, objętości oraz częstotliwości wykonywania testów.


Ścieżki szkoleń

Śledzenie własnego rozwoju i pewność co do prawidłowego przebiegu procesu nauki to kolejny czynnik, który według modelu ARCS wpływa na motywację uczących się osób. Uporządkowanie materiału w odpowiedniej i klarownej kolejności umożliwi pracownikom ocenę własnych osiągnięć w trakcie realizacji szkolenia.

Jak zatem zapewnić im taką możliwość? Niezwykle przydatne będą w tym przypadku ścieżki szkoleń. Dzięki temu elementowi obecnemu w platformie Ideo e-learning, użytkownicy będą mogli monitorować postępy w ukończeniu kolejnych etapów szkolenia.

Dodatkowo, administrator będzie miał opcję utworzenia kilku różnych spersonalizowanych ścieżek rozwoju zawodowego, dla konkretnego stanowiska. Pomoże to uniknąć sytuacji, w której pracownicy muszą zdobywać wiedzę niezwiązana z ich obowiązkami.


Certyfikaty potwierdzające ukończenie szkoleń online

Ostatnim spośród omawianych w modelu ARCS aspektów mających wpływ na motywację pracowników jest zagwarantowanie im satysfakcji z rezultatów szkolenia. Realizacja tego celu jest możliwa poprzez różnorodne działania.

Jednak na zadowolenie uczestników szkoleń z pewnością wpłynie także uzyskanie certyfikatu, potwierdzającego zdobyte przez nich kompetencje.  Platforma Ideo e-learning automatycznie generuje certyfikaty zawierające wszystkie istotne informacje o uczestniku szkolenia i jego efektach.

Dzięki temu pracownicy nie będą musieli czekać na otrzymanie dokumentu – stanie się to automatycznie, w momencie zakończenia danego szkolenia.  Sam wygląd certyfikatu można również dostosować do preferencji klienta i oczekiwań uczestników szkoleń.


Grywalizacja – jeszcze większe zaangażowanie

Grywalizacja to technika, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób zajmujących się tworzeniem szkoleń e-learningowych, ponieważ znacznie pobudza ona zaangażowanie i motywację.

To narzędzie może być niezwykle pomocne w różnych sytuacjach, ponieważ poszczególne komponenty zaczerpnięte z gier mogą odpowiadać na wszystkie aspekty opisane w modelu ARCS.

Skuteczność wykorzystania elementów grywalizacyjnych w podnoszeniu zaangażowania uczestników szkoleń online potwierdzają również liczne badania. Według danych, aż 83% osób biorących udział w szkoleniach z elementami gry czuje się bardziej zmotywowana. Z pewnością rezultatu tych badań nie można zignorować.

Platforma Ideo e-learning także umożliwia wdrożenie modułów grywalizacyjnych. Tworzone z myślą o wymaganiach naszych klientów rozwiązania dedykowane pozwalają na efektywne zastosowanie tej techniki.


Skuteczny system LMS = podtrzymywanie motywacji i zaangażowania pracowników

Tworzenie interesujących szkoleń to zadanie wymagające solidnej dawki wiedzy. Nawet jeśli zdajemy sobie sprawę, jakie komponenty przyczynią się do podniesienia motywacji pracowników, nie będziemy w stanie ich wykorzystać bez odpowiedniej platformy e-learningowej, która będzie w stanie dostarczyć nam właściwe moduły.

Wybór systemu posiadającego wszystkie niezbędne funkcje jest najważniejszym elementem do osiągnięcia celów biznesowych firm, które inwestują w edukację online. Rozwiązanie, takie jak platforma Ideo e-learning, dostarczy wszystkie niezbędne narzędzia do opracowania interesujących szkoleń, które pobudzą motywację Twoich pracowników.

Promocja poradników


Może zainteresują Cię także

Dlaczego warto zacząć tworzyć aplikacje mobilne od MVP?

28 maja 2024
Rozwój aplikacji mobilnych to proces wymagający nie tylko kreatywności i wizji, ale także strategicznego podejścia.

Najczęściej popełniane błędy przy wdrażaniu platformy e-learning

23 maja 2024
Zapewnienie szybkiego i wygodnego dostępu do wiedzy jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnych organizacji.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas