-
Firma
-
e-Commerce
-
e-Commerce
- E-Commerce B2C
- Platformy B2B
- Narzędzia PIM
- Marketplace
-
Narzędzia wspierające e-Commerce
- Integracja z ERP
- Narzędzia PIM
- Marketplace
- System OMS
- Systemy CRM
- Silniki wyszukiwania produktów
- Platformy DAM
- Platforma WMS
- Usługi kurierskie
- Systemy płatności
- Zarządzanie cenami
- Silniki rekomendacji produktów
- Programy lojalnościowe
- Kampanie marketingowe
- Marketing Automation
- Social media
- Narzędzia Live Chat
- Web Push
- Systemy PLM
- Rozwiązania Enterprise
- Technologie
- Cross-border Solutions
- Top Developer e-Commerce
- Kompleksowa obsługa sklepów
- Wiedza eCommerce - publikacje
- Raport: Narzędzia i wtyczki eCommerce 2022
- Dlaczego my
-
e-Commerce
-
Konsulting
-
Konsulting
- Analiza danych i Business Intelligence
- Analiza przedwdrożeniowa
- Analiza rynku i konkurencji
- Aplikacje MVP / POC
- Badania użyteczności i testy A/B
- Makiety UX/UI
- Marketing Automation
- Optymalizacja wydajności
- Redesign
- Rozwiązania chmurowe
- Scoping Session
- Strategia rozwoju technologicznego
- Wsparcie techniczne SLA
-
Konsulting
-
Technologie Internetowe
-
Technologie Internetowe
- Dlaczego my
-
Technologie Internetowe
-
Rozwiązania IT
-
Rozwiązania IT
- Platforma Low-code
- Intranet i komunikacja wewnętrzna
- Wsparcie pracy zdalnej
- System workflow EOD
- Portal pracowniczy
- Obsługa reklamacji
- Obieg Faktur
- Elektroniczne paski płacowe
- System Helpdesk
- Zamówienia i zapotrzebowania
- e-PITy
- Outsourcing IT
- eBOK - obsługa Klienta online
- Urlopy i delegacje
- Systemy i aplikacje dedykowane
- Software House
- Stosowane technologie
- Top Custom Software Developer
- Poradnik - INTRANET: Skuteczna komunikacja wewnętrzna w organizacji rozproszonej
- Dlaczego my
-
Rozwiązania IT
- Realizacje
- Kariera
- Kontakt
Nasi specjaliści to kreatywni ludzie, chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. W grudniowym raporcie Interaktywnie.com Wojciech Szymański opowiadał m.in. o tym, co to jest wskaźnik ROI:
- Najbardziej obiektywnym wskaźnikiem jest ROI (Return On Investment) mówiący przedsiębiorcy o rentowności kampanii, o konkretnym zysku. Podawany w procentach wprost mówi czy dana akcja marketingowa była opłacalna i w jakim stopniu. W przypadku kampanii w wyszukiwarkach dane są bardzo wiarygodne - użytkownicy są tak oznaczani (np. za pomocą ciasteczek), że ich śledzenie nie stwarza problemu. Z kolei ROAS (Return on Ad Spend) uwzględnia przychody firmy, a nie bierze pod uwagę marży. Ten wskaźnik informuje o przychodzie, a nie o zysku. Co za tym idzie - nie dostarcza realnej informacji o tym, czy kampania w ogóle się opłaciła. Może być tak, że dwie kampanie o takim samym ROAS mają zupełnie inne ROI - wszystko zależy od tego jaki procent przychodu stanowi zysk dla przedsiębiorcy. Do analizy rentowności konkretnych kampanii rekomenduję wykorzystywanie współczynnika ROI, natomiast przy porównywaniu dwóch kampanii dla tego samego przedsiębiorcy polecam ROAS. System Google Analytics pokazuje ROAS, można więc zobaczyć ile zarobiliśmy dzięki wejściom z konkretnego źródła. Jeśli chcielibyśmy na tej podstawie obliczyć ROI to powinniśmy od zarobku odjąć koszty np. zakupu towaru w przypadku sklepu internetowego.
- W przypadku sklepu internetowego sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy analizować ilość sprzedaży na podstawie Google Analytics. Dzięki tej funkcjonalności w najpopularniejszym systemie statystyk właściciele e-sklepów mają możliwość monitorowania kampanii i niemalże bieżącego sprzedaży, którą generują.
- Choć Google Analytics daje możliwość przypisania konkretnym wydarzeniom na stronie (celom) odpowiednich kwot pieniężnych, to zawsze ich wartość opierać się będzie na subiektywnej ocenie marketingowca.
- Należy pamiętać jednak, że w przypadku kampanii reklamowej nie liczy się tylko ten efekt, który uzyskujemy natychmiast.
Autor
Wojciech Szymański
Od 2014 Prezes Zarządu agencji e-marketingowej Ideo Force Sp. z o.o.. Od 2013 roku dyrektor Działu Marketingu Internetowego w agencji interaktywnej Ideo Sp. z o.o., gdzie nadzoruje pracami działu, wyznacza jego cele i odpowiada za wyniki finansowe, a także dalszy rozwój. Wcześniej przez 6 lat kierownik Działu Promocji w Wyszukiwarkach w tej samej agencji. W firmie oprócz koordynowania pracą zespołu przygotowuje strategie marketingowe, strategie e-PR oraz plany media relations z wykorzystaniem internetu.
Prowadzi zajęcia na studiach licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – najlepiej ocenianej uczelni w Polsce południowej wg Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich 2013, przygotowanym przez Perspektywy i Rzeczpospolitą.
Publikacja:
Interaktywnie.com, grudzień 2012