-
Firma
-
e-Commerce
-
e-Commerce
- E-Commerce B2C
- Platformy B2B
- Narzędzia PIM
- Marketplace
-
Narzędzia wspierające e-Commerce
- Integracja z ERP
- Narzędzia PIM
- Marketplace
- System OMS
- Systemy CRM
- Silniki wyszukiwania produktów
- Platformy DAM
- Platforma WMS
- Usługi kurierskie
- Systemy płatności
- Zarządzanie cenami
- Silniki rekomendacji produktów
- Programy lojalnościowe
- Kampanie marketingowe
- Marketing Automation
- Social media
- Narzędzia Live Chat
- Web Push
- Systemy PLM
- Rozwiązania Enterprise
- Technologie
- Cross-border Solutions
- Top Developer e-Commerce
- Kompleksowa obsługa sklepów
- Wiedza eCommerce - publikacje
- Raport: Narzędzia i wtyczki eCommerce 2022
- Dlaczego my
-
e-Commerce
-
Konsulting
-
Konsulting
- Analiza danych i Business Intelligence
- Analiza przedwdrożeniowa
- Analiza rynku i konkurencji
- Aplikacje MVP / POC
- Badania użyteczności i testy A/B
- Makiety UX/UI
- Marketing Automation
- Optymalizacja wydajności
- Redesign
- Rozwiązania chmurowe
- Scoping Session
- Strategia rozwoju technologicznego
- Wsparcie techniczne SLA
-
Konsulting
-
Technologie Internetowe
-
Technologie Internetowe
- Dlaczego my
-
Technologie Internetowe
-
Rozwiązania IT
-
Rozwiązania IT
- Platforma Low-code
- Intranet i komunikacja wewnętrzna
- Wsparcie pracy zdalnej
- System workflow EOD
- Portal pracowniczy
- Obsługa reklamacji
- Obieg Faktur
- Elektroniczne paski płacowe
- System Helpdesk
- Zamówienia i zapotrzebowania
- e-PITy
- Outsourcing IT
- eBOK - obsługa Klienta online
- Urlopy i delegacje
- Systemy i aplikacje dedykowane
- Software House
- Stosowane technologie
- Top Custom Software Developer
- Poradnik - INTRANET: Skuteczna komunikacja wewnętrzna w organizacji rozproszonej
- Dlaczego my
-
Rozwiązania IT
- Realizacje
- Kariera
- Kontakt
Dzisiejszy rynek oprogramowania oferuje wiele różnorodnych systemów. Jeśliby każde z tych narzędzi używało różnych formatów plików, komunikacja, tworzenie uniwersalnych rozwiązań i zmiana platform w firmie byłaby znacznie trudniejsza.
Dlatego właśnie opracowywanie standardów akceptowanych przez producentów oprogramowania jest tak istotne. W świecie e-learningu takim standardem jest SCORM.
Standard SCORM jest szeroko stosowany od początku XXI wieku. Umożliwia on tworzenie kursów, które są kompatybilne z większością dostępnych dziś platform LMS. Ponadto, sposób komunikacji w ramach SCORM pozwala na łatwe zarządzanie kursami i monitorowanie ich postępu.
Główne korzyści wynikające z użycia standardu SCORM
SCORM jest obecnie uznawany na całym świecie za standard w e-learningu. Dlatego wiele firm wdrażających szkolenia online wybiera właśnie ten standard. Jakie zalety niesie za sobą wykorzystanie SCORM? Oto kilka najważniejszych :
- zgodność – treści szkoleń opracowane w standardzie SCORM są kompatybilne z niemal każdą platformą do e-learningu, co zapewnia nie tylko dużą elastyczność, ale również możliwość przenoszenia kursów przy zmianie systemu LMS bez potrzeby ich ponownego opracowywania;
- łatwość tworzenia szkoleń – dostępność różnych narzędzi sprawia, że tworzenie kursów zgodnych ze standardem SCORM jest bardzo proste, co pozwala na samodzielne przygotowywanie modułów przez osoby dobrze znające dany temat;
- przejrzystość – materiały opracowane w standardzie SCORM są łatwe do zrozumienia, co ułatwia zarówno naukę, jak i analizę wyników uczestników szkoleń;
- informacje zwrotne – szkolenia e-learningowe w standardzie SCORM umożliwiają przekazywanie do systemu LMS takich danych jak wyniki testów, postępy uczestników oraz czas poświęcony na realizację poszczególnych modułów;
- elastyczność – materiały SCORM mogą być podzielone na mniejsze części, co pozwala na realizację pojedynczych modułów w wybranym momencie, a dodatkowo dają one możliwość wykonywania ich dogodnym dla użytkownika czasie.
Standard SCORM oferuje wiele korzyści firmom, które zastanawiają się nad wdrożeniem e-szkoleń. Aby jednak w pełni wykorzystać te zalety, konieczne jest zrozumienie podstawowych zasad funkcjonowania SCORM.
Powszechnie stosowane wersje standardu SCORM
Zanim przystąpimy do tworzenia kursów e-learningowych oraz wyboru systemu LMS do ich obsługi, warto być świadomym istnienia różnych wersji SCORM. Ponieważ niektóre programy mogą wspierać tylko wybrane wersje, sprawdzenie kompatybilności systemu z tymi standardami jest niezwykle ważne podczas wdrażania platformy do e-learningu.
Pierwsza wersja SCORM, czyli SCORM 1.1, nie jest już wspierana przez większość narzędzi z powodu jej ograniczeń. Zdecydowanie więcej możliwości oferuje SCORM 1.2, który wprowadza wiele użytecznych funkcji, takich jak śledzenie postępów szkolenia. Z tego powodu SCORM 1.2 jest nadal szeroko wykorzystywany przez przedsiębiorstwa.
Również dużą popularnością cieszy się nowsza wersja SCORM, czyli SCORM 2004. Umożliwia ona jeszcze bardziej precyzyjne monitorowanie postępów uczestników i jest kompatybilna z wieloma nowoczesnymi systemami LMS.
Jakie wersje SCORM powinien obsługiwać nasz wybrany system e-learningowy? Jeśli dążymy do maksymalnej wszechstronności, warto postawić na rozwiązanie umożliwiające import kursów w obu powszechnie używanych wersjach: SCORM 1.2 i SCORM 2004. Właśnie takie możliwości oferuje nasza platforma Ideo e-learning.
Jak wygląda proces tworzenia szkoleń SCORM?
Tworzenie szkoleń SCORM oraz importowanie gotowych szkoleń jest łatwym zadaniem, które każdy może wykonać samodzielnie, używając odpowiednich narzędzi. Cały proces przypomina pracę w popularnych edytorach tekstu.
Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości tworzonych materiałów bez konieczności spędzania wielu godzin na ich opracowanie, warto rozważyć zlecenie tego zadania specjalistom. Ideo e-learning oferuje również usługę profesjonalnego przygotowania materiałów.
Gotowe pakiety SCORM, opracowane w wersjach SCORM 1.2 lub SCORM 2004, będą mogły być łatwo zaimportowane na dowolną platformę.
Pakiet SCORM – co to takiego?
Firmy, które planują stworzyć nowe szkolenia lub zaimportować już istniejący materiał do systemu LMS, mogą natrafić na pojęcie "pakiet SCORM". Co zatem ono oznacza?
Pakiet SCORM to archiwum w formacie ZIP, które zawiera wszystkie niezbędne elementy do spełnienia wymogów standardu SCORM.
W jego skład wchodzą zarówno pliki z treściami szkolenia, jak i plik manifestu XML, który je opisuje. Pakiet SCORM obejmuje również pliki schematów, które odnoszą się do pliku manifestu.
Importowanie pakietów SCORM do platformy e-learningowej
Pakiety SCORM są obecnie generowane automatycznie po ukończeniu tworzenia kursu w odpowiednim narzędziu. Dzięki wykorzystaniu takiego oprogramowania, nie ma już potrzeby samodzielnego kodowania i tworzenia archiwów. Po prostu po ukończeniu pracy nad szkoleniem otrzymujemy gotowy pakiet.
Dobra platforma e-learningowa, na przykład taka, jak Ideo e-learning, umożliwia łatwe importowanie materiałów szkoleniowych zarówno w postaci plików PDF, jak i paczki SCORM. Taka funkcjonalność zapewnia prostotę użytkowania i pozwala na samodzielne tworzenie materiałów edukacyjnych.
Nie bez znaczenia dla rozwoju i popularyzacji e-learningu miało powstanie standardu SCORM. Do dziś opiera się na nim wiele szkoleń, a każdy nowoczesny i wszechstronny system LMS powinien umożliwiać importowanie pakietów SCORM.
Zarówno przy wyborze oprogramowania dla firm, jak i przy tworzeniu nowych materiałów edukacyjnych, warto uwzględnić szerokie możliwości i ciągłą popularność tego standardu. Dzięki nowoczesnym narzędziom, takim jak platforma Ideo e-learning, możemy w pełni wykorzystać zalety wynikające ze stosowania standardu SCORM.