-
Firma
-
e-Commerce
-
e-Commerce
- E-Commerce B2C
- Platformy B2B
- Narzędzia PIM
- Marketplace
-
Narzędzia wspierające e-Commerce
- Integracja z ERP
- Narzędzia PIM
- Marketplace
- System OMS
- Systemy CRM
- Silniki wyszukiwania produktów
- Platformy DAM
- Platforma WMS
- Usługi kurierskie
- Systemy płatności
- Zarządzanie cenami
- Silniki rekomendacji produktów
- Programy lojalnościowe
- Kampanie marketingowe
- Marketing Automation
- Social media
- Narzędzia Live Chat
- Web Push
- Systemy PLM
- Rozwiązania Enterprise
- Technologie
- Cross-border Solutions
- Top Developer e-Commerce
- Kompleksowa obsługa sklepów
- Wiedza eCommerce - publikacje
- Raport: Narzędzia i wtyczki eCommerce 2022
- Dlaczego my
-
e-Commerce
-
Konsulting
-
Konsulting
- Analiza danych i Business Intelligence
- Analiza przedwdrożeniowa
- Analiza rynku i konkurencji
- Aplikacje MVP / POC
- Badania użyteczności i testy A/B
- Makiety UX/UI
- Marketing Automation
- Optymalizacja wydajności
- Redesign
- Rozwiązania chmurowe
- Scoping Session
- Strategia rozwoju technologicznego
- Wsparcie techniczne SLA
-
Konsulting
-
Technologie Internetowe
-
Technologie Internetowe
- Dlaczego my
-
Technologie Internetowe
-
Rozwiązania IT
-
Rozwiązania IT
- Platforma Low-code
- Intranet i komunikacja wewnętrzna
- Wsparcie pracy zdalnej
- System workflow EOD
- Portal pracowniczy
- Obsługa reklamacji
- Obieg Faktur
- Elektroniczne paski płacowe
- System Helpdesk
- Zamówienia i zapotrzebowania
- e-PITy
- Outsourcing IT
- eBOK - obsługa Klienta online
- Urlopy i delegacje
- Systemy i aplikacje dedykowane
- Software House
- Stosowane technologie
- Top Custom Software Developer
- Poradnik - INTRANET: Skuteczna komunikacja wewnętrzna w organizacji rozproszonej
- Dlaczego my
-
Rozwiązania IT
- Realizacje
- Kariera
- Kontakt
Wady i zalety kreatorów szkoleń i standardu SCORM. Na co się zdecydować?
Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta dziś z e-learningu, aby zoptymalizować swoje procesy szkoleniowe. Wdrożenie odpowiedniego systemu w firmie umożliwia pełne wykorzystanie potencjału e-learningu i zapewnia liczne benefity.
Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, musimy jednak zadbać o to, by używane przez nas technologie były dostosowane do naszych potrzeb. Jednym z aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest wybór standardu, w jakim będą tworzone nasze szkolenia.
Wiele firm wciąż wybiera tworzenie szkoleń przy użyciu standardu SCORM. Czy to rozwiązanie, mimo upływu lat od jego stworzenia, nadal pozwala na osiągnięcie wszystkich celów przedsiębiorstwa? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się specyfice SCORM, omówić jego mocne i słabe strony oraz porównać go z innymi obecnie stosowanymi na rynku standardami.
Standard SCORM – czy wciąż jest efektywny?
Standard SCORM, opracowany i upowszechniony na początku XXI wieku, nadal realizuje swoje pierwotne założenia, umożliwiając tworzenie szkoleń kompatybilnych z niemal każdą platformą LMS.
Obecnie szkolenia SCORM są zazwyczaj tworzone za pomocą specjalnych narzędzi, które ułatwiają przygotowanie materiałów. Gotowe moduły SCORM są zapisywane w określonych paczkach, które można następnie zaimportować do systemu LMS.
Pewne modyfikacje wprowadzały kolejne wersje standardu SCORM, które pozwalały na uzyskanie lepszych wyników w e-learningu. Jednak tylko niektóre z tych wersji są nadal wspierane przez większość platform e-learningowych. W naszym poprzednim artykule "Czym jest SCORM i jak z niego korzystać" omawialiśmy możliwości różnych wersji oraz proces tworzenia szkoleń.
Korzyści ze szkoleń SCORM
Standard SCORM zdobył swoją popularność nie bez powodu. Odpowiada on na najistotniejsze potrzeby firm decydujących się na wdrożenie e-learningu. Jakie więc zalety tego formatu przyczyniły się do jego sukcesu?
Najważniejszą cechą SCORM jest jego uniwersalność, co jest głównym powodem jego popularności. Praktycznie każdy nowoczesny system LMS, taki jak na przykład Ideo e-learning, jest obecnie zgodny z tym standardem.
Tworzenie lub zamawianie szkoleń SCORM zapewnia, że materiał będzie bez problemów obsługiwany przez używaną platformę. Jednak to nie jedyna zaleta wynikająca z uniwersalności SCORM.
Interoperacyjność tego standardu jest również niezwykle cenna, gdy zdecydujemy się na zmianę firmowej platformy szkoleniowej. Na przykład, jeśli zdecydujemy się wdrożyć system Ideo e-learning zamiast aktualnie używanego oprogramowania zgodnego ze SCORM, cały proces przebiegnie sprawnie i bez komplikacji – wcześniej stworzone materiały zostaną szybko zaimportowane, a uczestnicy szkoleń będą mogli kontynuować naukę bez przeszkód.
Jednak uniwersalność to nie jedyna zaleta SCORM. Ten standard oferuje także możliwości tworzenia interaktywnych elementów, takich jak testy.
Interaktywność jest jednym z czynników zwiększających zaangażowanie uczestników, co przekłada się na skuteczność szkoleń e-learningowych. A jest to wniosek poparty konkretnymi danymi.
SCORM umożliwia również komunikację z systemem LMS, dzięki czemu można zbierać dane o postępach uczestników szkoleń. Możemy monitorować nie tylko to, czy pracownicy ukończyli dany moduł, ale także z jakimi częściami materiału mieli trudności i jakie wyniki osiągnęli w poszczególnych modułach.
Standard SCORM oferuje więc rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby wielu współczesnych przedsiębiorstw. Czy jednak w pełni spełnia on wszystkie oczekiwania organizacji i pozwala osiągnąć maksymalną efektywność e-learningu?
Standard SCORM – ograniczenia i bariery
Omawiając możliwości standardu SCORM, nie sposób nie wspomnieć, że powstał on ponad dwie dekady temu. W chwili tworzenia zarówno samego standardu, jak i jego kolejnych wersji, które używane są do dziś, twórcy nie mogli przewidzieć potrzeb i przyzwyczajeń współczesnych użytkowników, takich jak na przykład nauka z wykorzystaniem smartfonów.
Choć szkolenia SCORM mogą być realizowane na urządzeniach mobilnych, mają one pewne ograniczenia, które mogą utrudniać zapewnienie optymalnych doświadczeń użytkownika.
Współczesne oczekiwania uczestników e-szkoleń dotyczą także większej interaktywności i obecności multimediów. W efekcie, same testy i egzaminy mogą już nie wystarczyć, aby utrzymać uwagę użytkowników szkoleń.
Kolejnym ograniczeniem związanym z pakietami SCORM jest trudność w modyfikacji materiałów umieszczonych na platformie. Rozwiązaniem tego oraz innych problemów może być wdrożenie systemu, takiego jak Ideo e-learning, który oferuje również specjalistyczny kreator do tworzenia szkoleń.
Kreatory szkoleń e-learningowych - co to?
Kreator szkoleń e-learningowych to bardzo intuicyjne narzędzie, które umożliwia samodzielne tworzenie i modyfikowanie materiałów szkoleniowych. Osoba tworząca moduł może dostosować jego format i długość, dodawać multimedia, takie jak obrazy i filmy, oraz wprowadzać interaktywne elementy, które angażują użytkowników.
Zalety korzystania z kreatorów szkoleń
Platformy e-learningowe wyposażone w kreatory szkoleń oferują wiele udogodnień dla organizacji, które zdecydują się na ich wykorzystanie. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość samodzielnego tworzenia modułów przez odpowiednio przeszkolonego pracownika, co często eliminuje konieczność zlecania tego zadania firmom zewnętrznym.
Jeśli posiadamy już gotowe moduły i chcemy tylko poprawić ich części, kreator szkoleń, taki jak ten oferowany przez Ideo e-learning, umożliwia łatwą edycję treści. Do zaimportowanego materiału można również dodać multimedia i inne elementy.
Odpowiednie kreatory pozwalają na stworzenie angażujących i dostosowanych do potrzeb pracowników szkoleń. Czy to oznacza, że powinniśmy samodzielnie tworzyć każdy moduł i zrezygnować całkowicie z gotowych pakietów SCORM?
Zalety kreatorów szkoleń i technologii SCORM – czy można je połączyć?
Wdrażając wszechstronną i uniwersalną platformę, taką jak Ideo e-learning, nie musimy wybierać pomiędzy korzystaniem z gotowych szkoleń SCORM a tworzeniem nowego materiału od podstaw za pomocą kreatora.
Takie połączenie umożliwia importowanie istniejących treści szkoleniowych, dodawanie do nich multimediów, dostosowywanie ich pod kątem potrzeb użytkowników oraz uzupełnianie o nowe szkolenia.
Ponadto, można łatwo organizować materiały w ścieżki szkoleniowe dedykowane określonym stanowiskom, co umożliwia zdobywanie wiedzy w odpowiedniej kolejności.
Odpowiednie oprogramowanie pozwoli nam na skorzystanie z zalet uniwersalności standardu SCORM oraz na łatwe dopasowanie treści do potrzeb współczesnych użytkowników szkoleń. Wdrożenie platformy e-learningowej, takiej jak Ideo, pozwoli firmie znacznie usprawnić proces tworzenia, śledzenia i przeprowadzania szkoleń online, przynosząc tym samym wymierne efekty.