Dowiedz się więcejBadź czujny! Uważaj na fałszywe faktury wystawione bez naszej wiedzy

Czym jest Flutter i dlaczego warto się nim zainteresować?

Flutter jest obecnie najpopularniejszym na świecie narzędziem do tworzenia wieloplatformowych aplikacji. Dzięki niemu możliwe jest szybsze, tańsze i skuteczniejsze przygotowanie wysokiej jakości rozwiązań IT.

Czym jest Flutter?

Flutter to wprowadzony i rozwijany przez Google zestaw narzędzi open source, który – pomimo dość krótkiej obecności na rynku – cieszy się ogromnym zainteresowaniem developerów. Jego zastosowanie pozwala bowiem na przygotowywanie obsługiwanych przez różne platformy aplikacji przy korzystaniu z wyłącznie jednej bazy kodowej.

Na co przekłada się to w praktyce? Wykorzystując rozwiązanie, jakim jest Flutter, nie musimy tworzyć osobnych kodów dla każdej platformy (na przykład osobnej wersji aplikacji mobilnej na systemy Android i iOS).


Uniwersalny język programowania

Aby w pełni poznać zastosowanie tego narzędzia, musimy jeszcze dokładniej omówić to, czym jest Flutter i jak on działa. Zacząć warto od tego, że narzędzie to wykorzystuje uniwersalny język programowania, jakim jest Dart. Jest on stosunkowo prosty do opanowania i zapewnia bardzo dobrą wydajność tworzonych aplikacji.


Intuicyjny interfejs użytkownika

Ważną kwestią związaną z wykorzystaniem Fluttera jest również to, że budowanie interfejsu użytkownika (UI) odbywa się tu za pomocą łączenia widgetów. Zastosować możemy przy tym zarówno gotowe rozwiązania, jak i stworzone samodzielnie elementy. Co istotne, użyte widgety będą działały dokładnie tak samo na każdej platformie, dzięki czemu każdy użytkownik otrzyma równie dopracowaną i spójną wersję aplikacji.

Hot Reload

Duży wpływ na to, czym jest Flutter i jakie zapewnia on możliwości, ma także funkcja Hot Reload. Pozwala ona na natychmiastowe sprawdzanie efektów wdrożonych do kodu zmian. Znacznie przyspiesza to proces tworzenia aplikacji i umożliwia szybkie naprawianie błędów.

Najważniejsze zastosowania Fluttera

Gdy wiemy już, czym jest Flutter, warto wyjaśnić to, do tworzenia jakiego oprogramowania może zostać on wykorzystany. Możliwości zastosowania tego narzędzia są bowiem naprawdę szerokie. Flutter pozwala na szybkie i efektywne tworzenie wieloplatformowych:

Narzędzie to zapewnia więc ogromną uniwersalność i przynosi wiele korzyści zarówno developerom, jak i firmom chcącym wdrożyć dopracowane rozwiązania IT. Nikogo nie powinno więc dziwić, że Flutter cieszy się obecnie aż tak dużą popularnością.


Szukasz najlepszego rozwiązania dla swojego projektu? 
 Umów się na konsultację 
..i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!



Flutter – najpopularniejsze na świecie narzędzie do tworzenia wieloplatformowych aplikacji

Narzędzie, jakim jest Flutter, udostępnione zostało pod koniec 2018 roku. W 2021 roku wprowadzona została natomiast jego druga wersja. O tym, czym jest Flutter, dowiedzieć mogliśmy się jednak już w 2015 roku. To właśnie wtedy zapowiedziane zostało bowiem powstanie tego narzędzia.

Już od momentu, gdy możliwe stało się używanie Fluttera, cieszył się on dość dużym zainteresowaniem developerów. Zapotrzebowanie na tworzone przy jego wykorzystaniu aplikacje rosło dodatkowo wraz z upływem kolejnych lat. Doprowadziło to do obecnej sytuacji, w której popularności Fluttera nie da się nie zauważyć. O jakiej skali mówimy?

Zgodnie z danymi „How Flutter is Breaking the App Development Trends?” przedstawianymi przez firmę Google, z Fluttera każdego miesiąca korzysta prawie pół miliona programistów. Sprawia to, że jest on obecnie najpopularniejszym na świecie narzędziem do tworzenia aplikacji wieloplatformowych.

Inne badania, tj. „Cross-platform mobile frameworks used by software developers worldwide from 2019 to 2023” pokazują, że w 2023 roku Fluttera używało już 46% developerów. Co ważne, popularność Fluttera nie spadła ani razu od czasu udostępnienia tego narzędzia.


Dlaczego warto się zainteresować aplikacją Flutter?

Patrząc na to, czym jest Flutter i jakie oferuje on możliwości, firmy, które chcą stworzyć aplikacje dopasowane do swoich potrzeb, mogą zacząć zastanawiać się nad wykorzystaniem tego narzędzia. W wielu przypadkach może okazać się to świetnym rozwiązaniem!

Tworząc oprogramowanie przy wykorzystaniu tej technologii, liczyć będziemy mogli między innymi na:

  • skrócenie czasu potrzebnego na zbudowanie aplikacji;
  • redukcję kosztów;
  • osiągnięcie bardzo wysokiej wydajności gotowej aplikacji oraz wygodnego i atrakcyjnego wizualnie interfejsu użytkownika (UI);
  • łatwiejsze wprowadzanie zmian;
  • spójność każdej wersji aplikacji.


Stwórz aplikację we Flutterze z Ideo!

W Ideo Flutter już od dawna jest jedną z technologii wykorzystywanych do budowania aplikacji mobilnych i internetowych. Pozwala nam on na szybkie i skuteczne tworzenie wieloplatformowego oprogramowania dla naszych Klientów. Dzięki współpracy z nami, Ideo, możliwe jest więc osiągnięcie wszystkich wymienionych wcześniej korzyści.

Aby w praktyce przekonać się, czym jest Flutter, jakie daje on możliwości i w jaki sposób tworzone przy jego wykorzystaniu aplikacje pomagają osiągnąć cele biznesowe naszych Klientów, zapoznać mogą się Państwo z naszymi realizacjami. Przykładami oprogramowania, do zbudowania którego użyliśmy tego narzędzia, jest między innymi aplikacja mobilna LOTTO i aplikacja mobilna mCommerce dla Ucando.

Zalet omawianego narzędzia świadomi powinni być zarówno developerzy, jak i przedsiębiorcy chcący wprowadzić do swojej firmy wydajną wieloplatformową aplikację. Współpracując z nami, mogą być Państwo pewni, że przy tworzeniu dopasowanego do potrzeb organizacji oprogramowania wykorzystamy pełen potencjał Fluttera.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Co wziąć pod uwagę, projektując swój intranet?

24 lipca 2024
Chcesz, aby intranet w Twojej firmie naprawdę pomagał pracownikom i umożliwiał zwiększenie wydajności ich pracy? Sprawdź, jakie elementy tego systemu najbardziej wpływają na jego udane wdrożenie.

SCORM - jak z niego korzystać i czym tak właściwie jest?

22 lipca 2024
Większość osób zajmujących się tworzeniem kursów online lub wdrażaniem e-learningu zetknęła się z terminem SCORM. Ale czym dokładnie jest SCORM, jakie ma zalety i jak go używać?

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas