Pobierz poradnikWiedza, która zwiększa sprzedaż - Twój przewodnik po skutecznym e-learningu

Polski rynek e-commerce generuje obroty o wartości 126 mld złotych

Warto patrzeć na rynek e-commerce w o wiele szerszej skali, która pozwoli wskazać elementy wymagające usprawnienia lub te, które dają szansę na dalszy rozwój.
Marcin Wojtoń
Marcin Wojtoń
Menedżer ds. budowania relacji i partnerstw
Porozmawiajmy

Firma badawcza GFK przygotowała raport, z którego wynika, że 1/3 wszystkich obrotów w polskim handlu, pochodzi z e-commerce. Co więcej, kolejne segmenty handlu przygotowują się do wejścia w sprzedaż internetową.

Kto kupuje on-line?

Na rosnące obroty e-commerce wpływ ma przede wszystkim profil kupującego. Co nie jest zaskakujące najbardziej aktywni pod względem realizacji zakupów są konsumenci w zakresie wiekowym 25-35 lat. Zazwyczaj są to mieszkańcy większych miast, który mogą poszczycić się dobrą jakością życia. Dla klientów z kategorii 15-24 zakupy online są o wiele bardziej wygodnym sposobem, aniżeli zakupy stacjonarne. 69% osób z tego segmentu uważa, że kupowanie w interencie jest modne.

Jeśli chodzi płeć, kobiety o wiele chętniej dokonują zakupów. Mężczyźni chętnie je oglądają, jednak z powodzeniem ścieżkę zakupową przechodzą właśnie panie. To również wpływa na sposób realizacji zakupów – o wiele częściej gromadzą one zapasy, np. z segmentu produktów domowych oraz nabywają produkty z segmentu odzieży męskiej.

Jak robimy zakupy online?

Raport analizuje również to, jakiego rodzaju zakupy są najczęściej dokonywane. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się produkty, które nazwać można zamiennikami znanych marek. Przyciąga również cena – im niższa, tym częściej dochodzi do zrealizowania zakupu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również sklepy, które można określić jako outletowe.

Polski rynek e-commerce zdominowały jednocześnie duże marki. W swoich segmentach zazwyczaj generują one ok. 80% całego ruchu. Warto również zaznaczyć, że bardzo często są to marki, które posiadają swoje stacjonarne odpowiedniki i również w swoich kategoriach wiodą prym m.in. Reseverd, Rossmann czy Media Expert.

FMCG wchodzi w polski rynek e-commerce

Wzrost e-commerce w Polsce jest szybszy niż średnia światowa, jednak nadal jest wiele obszarów, w których jest możliwość rozwoju. Jednym z największych segmentów handlu stacjonarnego, który z kolei niemal nie rozwija się w Polsce, są produkty z kategorii FMCG. Oczywiście cały czas słyszy się o tym, że powstają kolejne próby sprzedaży żywności przez interne, na większą, niż jest prowadzona w tym momencie skalę. (Przeczytaj: Jak wygląda rynek e-grocery w Polsce?) Jednak w tym obszarze jest jeszcze wiele do usprawnienia, szczególnie po stronie logistycznej i technicznej.

Tymczasem agencja badawcza Nielsen podaje, że Polska znajduje się w tak zwanej fazie wejścia. Przez następne 3 lata najprawdopodobniej przejdzie do kolejnego etapu, jakim jest faza dynamicznego rozwoju. Wpływ na to będzie miało nie tylko znalezienie optymalnego rozwiązania z obszaru logistyczno-technologicznego, ale również zmianie powoli ulega profil konsumenta sklepów internetowych. Coraz częściej zakupów w internecie dokonują osoby młode, (jak pokazuje raport GFK), które preferują e-sklepy, ponad zakupy stacjonarne. Profil wybieranych przez nich produktów również wpisuje się profil FMCG – wielkogabarytowe, kosmetyki czy proszki do prania.

Raporty te pokazują, że sprzedaż online stanowi bardzo ważny segment handlu w Polsce. Warto jednak patrzeć na polski rynek e-commerce w o wiele szerszej skali, która pozwoli wskazać te elementy, które wymagają jeszcze usprawnienia lub z drugiej strony dają szansę na rozwój.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Czy Instagram stanie się platformą e-commerce?

11 czerwca 2019
W marcu br. serwis udostępnił użytkownikom możliwość kupowania bez konieczności wychodzenia z aplikacji – Instagram Checkout.

Aplikacja kontroli przyjęć i wydań magazynowych

3 czerwca 2019
Szczególną uwagę należy zwracać na powdrożeniowy support, okres gwarancji, przeprowadzenie dla pracowników szkoleń wdrażających, czy możliwość rozbudowy aplikacji.

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas