-
Firma
-
e-Commerce
-
e-Commerce
- E-Commerce B2C
- Platformy B2B
- Narzędzia PIM
- Marketplace
-
Narzędzia wspierające e-Commerce
- Integracja z ERP
- Narzędzia PIM
- Marketplace
- System OMS
- Systemy CRM
- Silniki wyszukiwania produktów
- Platformy DAM
- Platforma WMS
- Usługi kurierskie
- Systemy płatności
- Zarządzanie cenami
- Silniki rekomendacji produktów
- Programy lojalnościowe
- Kampanie marketingowe
- Marketing Automation
- Social media
- Narzędzia Live Chat
- Web Push
- Systemy PLM
- Rozwiązania Enterprise
- Technologie
- Cross-border Solutions
- Top Developer e-Commerce
- Kompleksowa obsługa sklepów
- Wiedza eCommerce - publikacje
- Raport: Narzędzia i wtyczki eCommerce 2022
- Dlaczego my
-
e-Commerce
-
Konsulting
-
Konsulting
- Analiza danych i Business Intelligence
- Analiza przedwdrożeniowa
- Analiza rynku i konkurencji
- Aplikacje MVP / POC
- Badania użyteczności i testy A/B
- Makiety UX/UI
- Marketing Automation
- Optymalizacja wydajności
- Redesign
- Rozwiązania chmurowe
- Scoping Session
- Strategia rozwoju technologicznego
- Wsparcie techniczne SLA
-
Konsulting
-
Technologie Internetowe
-
Technologie Internetowe
- Dlaczego my
-
Technologie Internetowe
-
Rozwiązania IT
-
Rozwiązania IT
- Platforma Low-code
- Intranet i komunikacja wewnętrzna
- Wsparcie pracy zdalnej
- System workflow EOD
- Portal pracowniczy
- Obsługa reklamacji
- Obieg Faktur
- Elektroniczne paski płacowe
- System Helpdesk
- Zamówienia i zapotrzebowania
- e-PITy
- Outsourcing IT
- eBOK - obsługa Klienta online
- Urlopy i delegacje
- Systemy i aplikacje dedykowane
- Software House
- Stosowane technologie
- Top Custom Software Developer
- Poradnik - INTRANET: Skuteczna komunikacja wewnętrzna w organizacji rozproszonej
- Dlaczego my
-
Rozwiązania IT
- Realizacje
- Kariera
- Kontakt
Wysyłka towarów do odbiorcy – różnorodność sposobu dostawy, niezbędna przestrzeń do magazynowania produktów, czy konieczność współpracy z firmami kurierskimi. To tylko część kwestii, z którymi musi uporać się każdy właściciel sklepu internetowego. Innowacyjnym rozwiązaniem usprawniającym cały proces jest coraz popularniejszy dropshipping.
Po co dropshipping w e–commerce?
Właściciele sklepów internetowych, w szczególności początkujący, coraz bardziej przekonują się do tego nowoczesnego modelu sprzedaży - dropshippingu. Dzięki niemu wysyłka towarów jest dużo łatwiejsza, poprzez przeniesienie jej na dostawcę – hurtownię, bądź producenta.
Cały proces jest krótki i bardzo łatwy: klient zamawia konkretny w sklepie. Informacja o tym fakcie zostaje przekazana do dostawcy, który wysyła towar prosto do klienta. Sklepy internetowe, korzystające z dropshippingu nie muszą posiadać realnych magazynów, ponieważ zatowarowanie jest rozwiązywane wirtualnie. Natomiast płatność zostaje przekazywana dostawcy dopiero wtedy, kiedy produkty są sprzedane.
Ten model sprzedaży sprawdza się zwłaszcza w przypadku niewielkich firm, które zajmują się dystrybucją towarów na mniejszą skalę lub chcą rozwinąć swój asortyment. To ciekawa opcja także dla sklepów, których jednym z kanałów sprzedażowych jest Allegro i inne portale o podobnym charakterze. Zdecydowanie ułatwia to też handel produktami wielkogabarytowymi.
Dropshipping na dwa sposoby
Istnieją dwie opcje możliwości korzystania z dropshippingowego modelu:
- sprzedaż w imieniu sklepu – umowa zawierana jest bezpośrednio pomiędzy sklepem (który w takim wypadku staje się sprzedawcą) a klientem. W tym przypadku to po stronie sprzedawcy jest na przykład wystawienie faktury. To nieco mniej skomplikowana opcja.
- sprzedaż pośrednia – sklep spełnia rolę pośrednika, a faktura wystawiana jest przez dostawcę, który zarazem przyjmuje na siebie obowiązek ewentualnych zwrotów i reklamacji. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W przypadku pośrednictwa sprzedaży należy precyzyjnie określać kwestie zawierania umów, sporządzania faktur i rozliczeń podatkowych – zwłaszcza przy kilku dostawcach. Sprzedaż we własnym imieniu pozwala na uniknięcie różnych problemów natury organizacyjnej.
Co dobrego przynosi dropshipping?
Prowadzenie e–sklepu przy wsparciu dropshippingu niesie za sobą wiele wymiernych korzyści:
- redukcja kosztów – podstawową oszczędnością jest zniesieni obowiązku utrzymywania magazynów. Nie ma potrzeby zatrudniania pracowników do ich obsługi, a także przeznaczać środków finansowych na sprawy związane z monitoringiem i ubezpieczeniem
- oszczędność czasu – na wszystkie czynności, związane z organizacją wysyłki paczek (pakowaniem, sprawdzaniem), trzeba poświęcić także określoną ilość czasu. Pozyskany dzięki korzystaniu z dropshippingu czas, można przeznaczyć na przykład na promocję i działania związane z marketingiem i reklamą
- poszerzenie oferty – posiadając tradycyjne magazyny, wprowadzanie większej liczby nowych produktów do oferty może okazać się zbyt kosztowne. Natomiast model dropshippingowy pozwala na zwiększenie asortymentu w sklepie internetowym bez zbędnego ryzyka
- automatyzacja procesu sprzedaży – sprawna i szybka komunikacja pomiędzy dostawcą a e–sklepem jest możliwa dzięki odpowiednio zintegrowanym systemom i programom. Usprawnia to wymianę informacji, a co za tym idzie – sam proces sprzedaży.
Słabsze strony modelu dropshippingowego to przede wszystkim kwestie związane z logistyką. Przykładowo – nie ma możliwości odbioru osobistego, co może powodować niezadowolenie klientów. Ponadto, pewnym utrudnieniem jest też zależność od hurtowni/dostawcy i brak bezpośredniego wpływu na chociażby opóźnienia w wysyłce, czy innego rodzaju błędy podczas realizacji zamówienia.
Jednak biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, stosowanie dropshippingu w e–commerce to model, który niesie ze sobą szereg usprawnień. Jednak każdy z elementów wdrożenia i późniejszego jego funkcjonowania musi zostać przemyślany i dokładnie zaplanowany. Wówczas ma szansę stać się narzędziem do osiągnięcia sprzedażowych sukcesów.