Dowiedz się więcejBadź czujny! Uważaj na fałszywe faktury wystawione bez naszej wiedzy

Natywne i hybrydowe aplikacje mobilne: różnice, zalety i wady

Na stworzenie aplikacji mobilnej decyduje się obecnie coraz więcej przedsiębiorstw. Prace związane z zaprojektowaniem i wdrożeniem takiego rozwiązania większość organizacji zleca jednak specjalistom.

Pomimo faktu, że oprogramowanie opracowywane jest wtedy przez firmy zewnętrzne, decyzje dotyczące rodzajów aplikacji mobilnych podejmowane są często przez samych zlecających. Jakie rozwiązania możemy jednak w ogóle wybrać?


Najpopularniejsze rodzaje aplikacji mobilnych

Obecnie możemy wyróżnić przynajmniej kilka rodzajów aplikacji mobilnych. Na uwagę zasługują jednak z pewnością ich dwa niezwykle popularne typy: natywne i hybrydowe. Przyjrzyjmy się więc każdemu z nich, wskażmy ich mocne oraz słabe strony i wyjaśnijmy, w jakich sytuacjach sprawdzą się one najlepiej.

Czym są natywne aplikacje mobilne?

Natywne aplikacje mobilne to rozwiązanie, którego specyfika jest łatwa do zrozumienia. Jest to bowiem po prostu rodzaj oprogramowania, który tworzony jest z myślą o konkretnej platformie. Aplikacja natywna powstaje w języku programowania dopasowanym do danego systemu (np. Android lub iOS) i może działać wyłącznie na urządzeniach wyposażonych w ten system.

W jakich językach programuje się te rodzaje aplikacji mobilnych?

Są to przede wszystkim języki programowania:

  • Java/Kotlin – dla aplikacji tworzonych na system Android;
  • Swift/Objective-C – dla aplikacji tworzonych na system iOS. Jeżeli firma zdecyduje się na wybór natywnej aplikacji mobilnej, ale będzie chciała otrzymać rozwiązania obsługiwane zarówno przez system Android, jak i iOS, konieczne będzie stworzenie dwóch oddzielnych wersji oprogramowania przy wykorzystaniu dwóch innych języków.


mobila aplikacja, analiza danychNatywne aplikacje mobilne: zalety i wady

Tak jak wszystkie rodzaje aplikacji mobilnych, rozwiązania natywne mają swoje wady i zalety. Omawianie tego typu oprogramowania warto zacząć od wymienienia jego mocnych stron. Zaliczyć do nich możemy:

  • bardzo wysoką wydajność – rozwiązania natywne są najpłynniej działającym rodzajem aplikacji i zachowują swoją wydajność nawet w przypadku wyposażenia w najbardziej wymagające funkcje; zgodnie z danymi zartis, przedstawionymi w artykule Native vs Hybrid Mobile App Development: Choosing the Best Approach (2023) aplikacje natywne mogą być aż do 25% szybsze i bardziej responsywne;
  • wygoda użytkowania – aplikacje natywne bezproblemowo współpracują z zasobami urządzenia, a wszystkie ich elementy są dopasowane do wytycznych danej platformy;
  • duże możliwości rozbudowy i dostęp do aktualizacji – aplikacje natywne można w przyszłości łatwo poprawiać i rozbudowywać o dodatkowe funkcje;
  • wysoki poziom bezpieczeństwa – oprogramowanie natywne jest zwykle mniej podatne na awarie i ataki.

Musimy być jednak świadomi tego, że z tworzeniem aplikacji natywnych związane są również pewne wady i ograniczenia. Mówimy tu między innymi o:

  • wykluczeniu niektórych użytkowników – jeżeli stworzymy aplikację działającą wyłącznie na jednej platformie, niektórzy użytkownicy nie będą mieli do niej dostępu;
  • wyższych kosztach tworzenia i aktualizowania – jeśli zdecydujemy się na zamówienie dwóch osobnych wersji aplikacji, koszty projektowania i wprowadzania poprawek będą wyższe;
  • dłuższym czasie tworzenia i aktualizowania – w przypadku budowania dwóch wersji od podstaw musimy być także świadomi dłuższego czasu oczekiwania na produkt;
  • potencjalnych różnicach pomiędzy różnymi wersjami aplikacji – niektóre z wykorzystanych elementów i funkcji mogą być dostępne tylko na jednej platformie.


Hybrydowe aplikacje mobilne – co to?

Gdy wiemy już jak działają rozwiązania natywne i jakie mają one zalety oraz wady, możemy omówić drugie istotne rodzaje aplikacji mobilnych, jakim są aplikacje hybrydowe.

Czym w takim razie się one wyróżniają?

Hybrydowe aplikacje mobilne to oprogramowanie, które działa w taki sam sposób na wielu platformach, pomimo tego, że powstaje ono przy wykorzystaniu wyłącznie jednej bazy kodowej. Cały proces ich tworzenia odbywa się więc tylko raz, a aktualizowanie ich i wprowadzanie nowych funkcjonalności również wymaga pracy tylko na jednej wersji aplikacji. Najpopularniejsze frameworki, które umożliwiają budowanie takich wieloplatformowych rozwiązań to Flutter i React Native.


apliakcaj mobilna, programowanie, kodowanieZalety i wady hybrydowych aplikacji mobilnych

Jakie korzyści płyną jednak z omawianej specyfiki aplikacji hybrydowych? Zwrócić uwagę powinniśmy przede wszystkim na zalety takie jak:

  • tańsze i szybsze tworzenie – dzięki temu, że proces kodowania odbywa się wyłącznie raz, aplikacja zostanie przygotowana szybciej, a koszty związane z jej stworzeniem będą niższe;
     
  • łatwiejsze wprowadzanie zmian – aktualizacje wdrożone do jednego kodu będą wpływały na poprawę działania wszystkich wersji oprogramowania;
     
  • spójność doświadczenia użytkownika – wszystkie elementy interfejsu oraz funkcje aplikacji będą działały tak samo na każdej platformie.

 

Jeśli zastanawiamy się, jakie rodzaje aplikacji mobilnych sprawdzą się w przypadku naszego projektu, powinniśmy uwzględniać również słabe strony konkretnych technologii. W przypadku rozwiązań hybrydowych będą to:

  • niższa wydajność – płynność działania aplikacji hybrydowych jest dosyć wysoka, ale w niektórych wypadkach nie dorównuje ona aplikacjom natywnym;
     
  • mniej efektywne narzędzia do debugowania i profilowania – narzędzia te są nadal rozwijane i mogą nie działać tak dobrze jak rozwiązania natywne dla iOS czy Android;
     
  • brak możliwości wykorzystania niektórych funkcji natywnych – aplikacje hybrydowe mogą mieć ograniczony dostęp do niektórych zasobów urządzenia;
     
  • brak możliwości zastosowania w przypadku bardzo złożonych projektów – zarówno problemy z wydajnością, jak i z dostępem do funkcji sprawiają, że w przypadku niektórych projektów technologia aplikacji hybrydowych sprawdzi się gorzej, lub w ogóle nie będzie mogła ona zostać wykorzystana.


Jaki rodzaj aplikacji mobilnej wybrać?

Specyfika poszczególnych rodzajów aplikacji mobilnych sprawia, że dane technologie będą lepiej dostosowane do konkretnych projektów.

Kiedy warto więc zdecydować się na wybór jednego lub drugiego rozwiązania?

Aplikacje natywne z pewnością sprawdzą się lepiej, jeżeli chcemy stworzyć oprogramowanie działające wyłącznie na jednej platformie. Zapewnią one także większą wydajność w przypadku, gdy oprogramowanie będzie wykorzystywać bardziej wymagające funkcjonalności.

Aplikacje hybrydowe będą jednak świetnym wyborem, gdy chcemy szybko i tanio stworzyć wieloplatformowe oprogramowanie. Choć ich wydajność może być nieznacznie niższa, w bardzo wielu przypadkach różnica w płynności będzie wręcz niezauważalna.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki rodzaj aplikacji mobilnej będzie lepiej dopasowany do wymagań Twojego projektu, zachęcamy do skontaktowania się z naszymi ekspertami. Specjaliści Ideo tworzą zarówno wysokiej jakości aplikacje natywne, jak i hybrydowe przez co wiedzą, które technologie będą najlepszym wyborem w przypadku konkretnych oczekiwań.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Jak intranet może rozwiązać problemy komunikacyjne w firmie?

9 września 2024
Problemy komunikacyjne w firmie wpływają negatywnie na wyniki biznesowe. Zobacz, jak intranet usprawnia przepływ informacji.

React Native – czym jest Expo i czy warto go używać?

4 września 2024
Tworzenie jednej wieloplatformowej aplikacji mobilnej przyspiesza wdrożenie i daje korzyści biznesowe. Do tego celu używa się m.in. React Native i Expo. Czy to środowisko sprawdzi się w każdej sytuacji?

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas