Dowiedz się więcejBadź czujny! Uważaj na fałszywe faktury wystawione bez naszej wiedzy

React Native – czym jest Expo i czy warto go używać?

Tworzenie jednej wieloplatformowej aplikacji mobilnej przyspiesza wdrożenie i daje korzyści biznesowe. Do tego celu używa się m.in. React Native i Expo. Czy to środowisko sprawdzi się w każdej sytuacji?

Co to jest React Native?

React Native to cieszący się dużą popularnością framework, dzięki któremu możemy tworzyć wieloplatformowe aplikacje mobilne. Korzystając z niego, jesteśmy w stanie przy użyciu niemal wyłącznie języka JavaScript przygotować rozwiązania działające zarówno na systemie Android, jak i iOS. To natomiast znacznie przyspiesza cały proces rozwoju aplikacji mobilnej i pozwala na zredukowanie związanych z tym kosztów.

Jak wynika z danych przedstawionych przez appinventiv w artykule React Native vs Native: What to choose for App Development, wykorzystanie React Native zamiast budowania technologii natywnych pozwala na oszczędności rzędu 30-35%!

Zastosowanie React Native daje jednak tworzącym aplikacje mobilne developerom oraz firmom zlecającym przygotowanie takich produktów jeszcze więcej korzyści. Warto wiedzieć, że React Native – jak zresztą każda technologia – nie jest rozwiązaniem pozbawionym ograniczeń.

Jednym z nich jest fakt, że choć znaczna większość kodu aplikacji mobilnej pisana jest w języku JavaScript, to pewne jego części i tak muszą zostać stworzone w językach, w których pisane są aplikacje natywne (Java dla aplikacji na systemy Android i Objective-C dla iOS).

To natomiast może niekiedy spowolnić cały proces wdrażania oprogramowania. Między innymi w celu uniknięcia takich komplikacji stosuje się rozwiązanie, jakim jest Expo.


Co to jest Expo?

Czym jest wymienione wyżej Expo? To zestaw wielu narzędzi, którego podstawowym celem jest ułatwianie pracy developerów korzystających z React Native. W jego skład wchodzą między innymi biblioteki (Expo SDK), dzięki którym nie jest konieczne każdorazowe pisanie od podstaw kodu dla funkcji, które są obecne w większości aplikacji mobilnych.

Expo to jednak znacznie więcej niż tylko zestaw bibliotek. To całe rozbudowane środowisko, które pozwala na wygodne tworzenie projektów z pomocą wiersza poleceń (Expo CLI), korzystanie z narzędzi do uruchamiania aplikacji na wirtualnym urządzeniu (Expo Snack) lub też na natychmiastowe testowanie wdrożonych zmian na naszym własnym sprzęcie (Expo Go). Expo zapewnia więc bardzo szerokie możliwości w kontekście budowania aplikacji wieloplatformowych w React Native.



aplikacje mobilne tworzenieZalety wynikające z korzystania z Expo

Z Expo nie bez powodu korzysta wielu developerów, którym zależy na efektywnym tworzeniu rozwiązań IT.

Środowisko to zapewnia jednak korzyści istotne nie tylko dla samych programistów rozwijających aplikacje mobilne, ale także dla firm zlecających wykonanie takich prac.

Jako najważniejsze zalety Expo z perspektywy osoby zlecającej, wymienić możemy między innymi:

  • Krótszy czas oczekiwania na aplikację
    Już samo stworzenie oprogramowania w React Native jest znacznie szybsze niż zbudowanie dwóch osobnych aplikacji natywnych. Wykorzystanie Expo pozwala dodatkowo między innymi na korzystanie z wielu bibliotek, dzięki którym możemy błyskawicznie wdrożyć określone funkcjonalności, co jeszcze bardziej skraca czas potrzebny na przygotowanie rozwiązania.
     
  • Możliwość łatwego testowania
    Aplikacje rozwijane przy wykorzystaniu Expo mogą być łatwo testowane na różnych urządzeniach, co pozytywnie wpływa na poziom dopracowania i transparentność projektu.
     
  • Stabilność stworzonego oprogramowania
    Expo to popularny zestaw narzędzi, który jest nadal aktualizowany, co zapewnia ciągłe wsparcie dla zbudowanych przy jego wykorzystaniu aplikacji.
     
  • Możliwość szybszego aktualizowania
    Dzięki EAS Update wdrażanie poprawek i aktualizacji dla poszczególnych wersji aplikacji mobilnej będzie jeszcze szybsze i łatwiejsze, co da nam pewność, że nasze oprogramowanie zawsze działa wydajnie i bezawaryjnie na każdej platformie.


Najważniejsze ograniczenia płynące z używania Expo w React Native

Pomimo licznych zalet Expo, rozwiązanie to ma również pewne ograniczenia. Zaliczyć do nich możemy między innymi:

  • Większy rozmiar aplikacji
    Choć rozmiar aplikacji w większości przypadków nie jest już aż tak istotnym czynnikiem, warto mieć świadomość, że wykorzystanie Expo może wpłynąć na jego zwiększenie.
     
  • Brak możliwości wykorzystania w niektórych projektach
    Expo nie jest rozwiązaniem, które będzie mogło zostać zastosowane w przypadku każdej aplikacji mobilnej. Chęć implementacji niektórych funkcjonalności do tworzonego oprogramowania może sprawić, że konieczne będzie skorzystanie z „czystego” React Native, z Fluttera lub nawet stworzenie aplikacji natywnej.
     
  • Czy zawsze warto używać Expo w React Native?
    Kwestia tego, czy używanie Expo w React Native jest optymalnym rozwiązaniem, będzie zależeć od specyfiki samego projektu. W niektórych przypadkach podejmowanie dotyczącej tego decyzji nie będzie w ogóle konieczne – chęć wdrożenia konkretnego rozwiązania lub modyfikacji może wykluczyć opcję wykorzystania tego zestawu narzędzi.

    W innych sytuacjach niezbędne będzie natomiast wyznaczenie wad i zalet związanych z użyciem Expo w przypadku konkretnego projektu. Od przeprowadzenia właśnie takiej analizy pracę nad tworzeniem aplikacji mobilnej zaczynają nasi specjaliści.


Zbuduj aplikację z Ideo

Chcesz zlecić zbudowanie wieloplatformowej aplikacji mobilnej i zastanawiasz się, czy zastosowanie narzędzi Expo będzie dobrym pomysłem?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami Ideo, którzy mają doświadczenie w budowaniu oprogramowania przy wykorzystaniu różnych technologii. Doradzą Ci w kwestii tego, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku i stworzą aplikację, która będzie dopasowana do wszystkich Twoich potrzeb.

raport_ecommerce_


 


Może zainteresują Cię także

Efektywna komunikacja wewnętrzna: jak poznać potrzeby zespołu?

27 sierpnia 2024
Efektywna komunikacja wewnętrzna to must have każdej firmy. Zobacz, co zrobić, aby poznać potrzeby komunikacyjne Twoich pracowników.

Kiedy PWA a kiedy aplikacja natywna?

7 sierpnia 2024
Wybór między Progressive Web App (PWA) a aplikacją natywną jest kluczowy dla firm i deweloperów. Oba podejścia mają swoje unikalne zalety i ograniczenia, sprawdź jakie!

Porozmawiajmy

Wypełnij formularz lub zadzwoń: +48 17 860 21 86
×

Klienci o nas